fbpx

Necestujte do Albánska kým si neprečítate tohto sprievodcu

Popularita dovoleniek v Albánsku rýchlo rastie, ale rozhodne to nie je dovolenka pre každého. Prinášame vám stručné zhrnutie najobľúbenejších albánskych destinácií a praktické tipy s ktorými si dovolenku v Albánsku užijete naplno.

TIP: Do Albánska by ste  nemali cestovať cestovnou kanceláriou. Tráviť týždeň či dva v hoteli v Durrese (najmenej atraktívna časť albánskeho pobrežia, kam vás pošle väčšina slovenských cestovných kancelárií) je premárnenou príležitosťou.

S mladými ľuďmi sa v Albánsku bez problémov dohovoríte po anglicky, so staršími skôr rukami nohami. Domáci sú v turistických oblastiach slušní, prívetiví a naozaj milí.

Vyberte si dobrý termín

Letná sezóna oficiálne začína 15. 6. a dovtedy sú pláže poloprázdne. More je však už od začiatku júna teplé, dni slnečné a horúce a večerné promenády dostatočne rušné. V júni a v auguste priemerné denné teploty dosahujú 32 °C, takže výlety odporúčame v ranných, alebo neskorších popoludňajších hodinách.

Počasie je od júna do augusta stabilné, slnečné, bez zrážok a vetra.

Priemerné denné teploty podľa mesiacov (južná časť Albánska, Sarandë)

Jan Feb Mar Apr Máj Jún Júl Aug Sep Okt Nov Dec
14°C 14°C 16°C 20°C 25°C 29°C 32°C 32°C 27°C 23°C 19°C 15°C

Pravdepodobnosť dažďa v % podľa mesiacov

Jan Feb Mar Apr Máj Jún Júl Aug Sep Okt Nov Dec
45 % 53 % 41 % 39 % 25 % 15 % 6 % 6 % 28 % 36 % 43 % 55 %

Letenky

Plánovanie dovolenky začnite kúpou letenky. Odporúčame letieť z Budapešti do Tirany (cena spiatočnej letenky vrátane všetkých poplatkov je približne 30 až 40 eur v závislosti od termínu a predstihu zakúpenia letenky). Let je krátky, trvá niečo vyše hodiny. Najlepšiu cenu ponúka Wizz Air, pozor si dajte na obmedzenia veľkosti príručnej batožiny (https://wizzair.com/sk-sk/informacie-a-sluzby/cestovne-informacie/batozina).

Ubytovanie

Ak máte zakúpené letenky, pokračujte rezerváciou ubytovania. Odporúčame rezerváciu cez www.booking.com, kde máte garantované najnižšie ceny, spoľahlivé služby a overené recenzie miliónov cestujúcich (ak ste doteraz booking.com neskúsili, tak žiadny strach, celý proces od registrácie po rezerváciu ubytovania je jednoduchý)

Priemerná cena pekného privátneho ubytovania bez raňajok a s dobrou dostupnosťou na pláž je približne 15 – 20 eur na noc a osobu. Ceny v hoteloch sú mierne vyššie, ale tiež dostupné.

Albánsko je krásna krajina a bola by škoda tráviť celú dovolenku na jednej pláži. Odporúčame preto meniť destinácie v 2 – 3 dňových intervaloch. Navyše turistické centrá nie sú zatiaľ dostatočne rozvinuté a po niekoľkých dňoch na jednom mieste sa začnete nudiť.

Vyberte si ubytovanie čo najbližšie k pláži. Kým samotné pláže a hlavné promenády sú akceptovateľné pre bežných európskych turistov, vzdialenejšie ulice sú často špinavé a zanedbané

Prenájom auta

Prenájom auta môžete takisto vyriešiť cez www.booking.com. Cena prenájmu vrátane poistenia je približne 25 eur na deň. Za túto cenu dostanete ekonomické auto, napríklad Daciu Logan, ktorá sa však svojou atmosférou do Albánska mimoriadne hodí. Určite si priplaťte doplnkové poistenie, ktoré kryje aj spoluúčasť v prípade poškodenia vozidla.

Cesta cez 2 000 m vysoké vrchy na Dacii Logan z autopožičovne je naozaj zážitkom
Cesta cez 2 000 m vysoké vrchy na Dacii Logan z autopožičovne je naozaj zážitkom

POZOR: Šoférovanie v Albánsku je naozaj dobrodružstvom. Nie je to síce také divoké ako v Južnej Amerike, alebo v niektorých krajinách Blízkeho východu, ale nudiť za volantom sa rozhodne nebudete. Napríklad v kruhových objazdoch (ktoré sú v Albánsku obľúbené) platia samozrejme  rovnaké pravidlá prednosti ako u nás, ale domáci šoféri ich nerešpektujú. Rýchlo si na to zvyknite a buďte ostražití.

Ďalšou zvláštnosťou sú nezmyselné rýchlostné obmedzenia. Aj na rýchlostných cestách, najmä pred priechodmi pre chodcov, často natrafíte na dopravné značky obmedzujúce rýchlosť na 20 km/h, ktoré však domáci tiež vôbec nerešpektujú. Dávanie prednosti chodcom na priechode zatiaľ nie je v móde, takže ak pôjdete pešo, dajte si pozor.

Albánsko je mimoriadne hornaté, s priemernou nadmorskou výškou 700 m.n.m. a v jeho južnej polovici diaľnice a rýchlostné cesty nečakajte. Cesty sú kľukaté, s úzkymi uličkami a náročnými stúpaniami. Cestujúci so slabšími žalúdkami nebudú nadšení. Odmenou sú však krásne výhľady na okolitú krajinu.

Ceny benzínu sú porovnateľné s našimi. Prekvapiť vás môžu rozdiely v cenách medzi jednotlivými čerpacími stanicami. Ak plánujete najazdiť veľa kilometrov, oplatí sa ich sledovať. Diaľnice a cesty nie sú spoplatnené (stav 2019).

TIP: Mobilné dáta sú v Albánsku v roamingu mimoriadne drahé, odporúčame aby ste si do telefónu stiahli offline Google mapy, s ktorými vám navigácia bude fungovať aj bez pripojenia na internet. Pri navigácii však preferujte dopravné značenie pred Google mapami. Najmä cesta na letisko v Tirane je v navigácií zmätočná a nepresná a povodí vás po poliach v okolí letiska.

Ceny v Albánsku a ako tam budete platiť?

V Albánsku je menou albánsky lek (ALL).

Aktuálny kurz platný k [datetoday]: 100.11 ALL za 1 EUR. Všetky ceny v článku sú prepočítané aktuálnym kurzom.

Rozhodne pred cestou do Albánska nepotrebujete meniť peniaze na Slovensku. V Albánsku môžete bez problémov platiť eurami. Eurami zaplatíte ubytovanie, benzín, potraviny, v reštaurácii aj kopček zmrzliny na pláži. Mnohé obchody, najmä v turistických centrách uvádzajú ceny priamo v eurách.  Kurz, ktorým predajcovia prepočítajú cenu je mierne výhodnejší ako kurz v zmenárni, alebo v banke. Predajcovia vám pri platbe v eurách vydajú obyčajne v albánskych lekoch.

Platby kartami ešte nie sú úplne rozšírené, takže odporúčame hotovosť.

Koľko v Albánsku zaplatíte za jedlo?

Ceny v reštaurácii v Sarande

Ceny sa v jednotlivých strediskách mierne líšia, ale vo všeobecnosti platí, že čím väčšie stredisko, tým lepšie ceny dokážete nájsť. Uvedené ceny sú orientačné, zodpovedajú štandardnej reštaurácii v dobrej lokalite pri pláži.

  • Pizza: 650 lekov (6.49 eur)
  • Cestoviny s morskými plodmi: 650 lekov (6.49 eur)
  • Grécky šalát: 450 lekov (4.49 eur)
  • Gyros: 200 lekov (2.00 eur)
  • Mlieko (l): 100 lekov (0.80 eur)
  • Chlieb: 100 lekov (1.00 eur)
  • Paradajky (kg): 65 lekov (0.65 eur)
  • Čapované pivo (0,5 l): 250 lekov (2.50 eur) (cena za domáce albánske čapované pivo chuťou porovnateľné s maďarskými alebo chorvátskymi pivami; najlacnejšie pivo nájdete aj za 100 lekov, v niektorých reštauráciách stojí aj 300 – 350 lekov)
  • Voda (0,5l): 50 lekov (0.50 eur)
Miestny trh v Durrese; lacné a chutné ovocie a zelenina

Koľko vás bude stáť týždňová dovolenka?

Ak pocestujete štyria, budete bývať v súkromných apartmánoch bežného štandardu (nie najlacnejšie; ani luxusné ubytovanie), budete mať celý čas prenajaté auto, každý deň sa budete stravovať v reštauráciách a fast-foodoch, tak  vrátane letenky miniete približne 400 eur na osobu.

Aká je albánska kuchyňa?

Kychyňa v dovolenkových strediskách je typicky grécko-taliansko-mediteranská a v ponuke reštaurácií nájdete najmä pizzu, gyros, zeleninové šaláty, jahňacie maso a ryby. Ponuka tradičných albánskych jedál a nápojov je bohužiaľ obmedzená, čo je škoda. Ak si u obsluhy popýtate tradičný albánsky nealko nápoj, tak vám prinesú fantu v plechovke. Mimoriadne gastronomické zážitky v  Albánsku teda nehľadajte. Obsluha je príjemná.

TIP: Kvalita reštaurácií je naozaj rôzna. Ak máte internet, pozrite si hodnotenia reštaurácií na Google, alebo TripAdvisor a vyhnete sa sklamaniam.

Čo sa oplatí vidieť?

Na precestovanie Albánska potrebujete 7 – 10 dní.

Odporúčame okruh Letisko Tirana -> Durres -> Gjirokastër -> Ksamil -> Saranda -> Himara -> Vlora -> Letisko Tirana, v ktorom spoznáte vnútrozemie aj pobrežie Albánska a nenajazdíte zbytočné kilometre.

Durres (Drač)

Bývalé hlavné mesto Albánska so 120 tisíc obyvateľmi. More v okolí mesta je špinavé a nevhodné na kúpanie. Je to však zaujímavé mesto na poldňový výlet a nasatie atmosféry tejto krajiny. Ak si chcete po príchode oddýchnuť, ubytujte sa na jednu noc južne od Durresu v oblasti Golemu. Pláže sú široké, pieskové (navozený piesok) a do polovice júna takmer prázdne. Voda však kvôli piesku nie je priezračná a neláka k plávaniu. Služby pre turistov sú v tejto oblasti nerozvinuté, na plážach nájdete niekoľko reštaurácií a sporadicky natrafíte na plážový bar.

Atmosféra mesta Durres

Pláž v južnej časti Golemu zvanej Qerret je znečistená špinavým prítokom. Hotel Brilliant ani ostatné hotely v jeho blízkosti preto neodporúčame.

Mimoriadne znečistené pláže v Durrese a túlavé psy

Gjirokastër

Povinná zastávka na ceste z Durresu do Sarandy je jedným z veľmi mála historických miest v Albánsku, kde nájdete pôvodné osmanské domy s kamennými strechami, úzke historické uličky, pevnosť nad mestom a úchvatné výhľady na okolité hory.

Ulice Gjirokastëru
Gjirokastër – zachované osmanské mesto zapísané na zozname Svetového dedičstva UNESCO
Príroda cestou na juh Albánska

Ksamil

Naozajstná dovolenka začína až na juhu Albánska. V okolí Ksamilu nájdete krásne pláže s priezračnou vodou Iónskeho mora. Ksamil samotný je malým a pokojným dovolenkovým strediskom v ktorom si dobre odpočiniete. Z pláží odporúčame Mirrors’ beach (Plazhi i Pasqyrave).

Overenou reštauráciou s kvalitným jedlom je Bar Restaurant Korali Ksamil. Ochutnajte ich musaku, jahňacie, alebo cestoviny a nebudete sklamaní.

Mirrors beach – na väčšine albánskych pláží si môžete prenajať slnečník s 2 lehátkami za približne 500 lekov na deň. Nie je to však povinné.

Cesta na pláž nie je asfaltová, ale bez ťažkostí dostupná aj obyčajným malým autom. Na pláži je reštaurácia aj bezplatné WC. Pláž je kamienková. Na pláži si môžete prenajať slnečník s 2 lehátkami za 500 lekov (4.99 eur) na deň.

Pláž Mirrors beach s pieskovými časťami

Tip: väčšina turistov sa zdržíava na hlavnej pláži, ale južná časť pláže (za skalou, dostupná po vode) je prázdnejšia, čistejšia a s ostrovčekmi jemného piesku.

Výhľad na pláž priamo v Ksamile
Národný park Butrint južne od Ksamilu

Saranda (Sarandë)

Saranda je prístavné mesto v zátoke Iónskeho mora neďaleko hraníc s Gréckom. Mesto obývajú Gréci a Albánci a je najobľúbenejším dovolenkovým strediskom v Albánsku. Turistická časť a široká promenáda pripomínajú európske pláže.

Pláž Saranda Albánsko v júni

Môžete si vyberať z množstva reštaurácií, street foodov, butikov a mesto žije aj v noci. Aj tu platí, že atraktívne je predovšetkým bezprostredné okolie pláže a smerom od nej pribúdajú neudržiavané ulice a zanedbané budovy.

Pohľad Sarandu z Prístavu
Ulice Sarande
Bohužiaľ aj toto je realita Albánska. Niekoľko 100m od pláže už nájdete aj takto zanedbané ulice

TIP: Ksamil a Saranda sú od gréckeho ostrova Korfu vzdialené iba niekoľko kilometrov, takže si telefón môžete prepnúť na gréckeho operátora (najlepší signál ma obyčajne WIND GR) a využívať výhod euro roaminu.

Himara (Himarë)

Menšie, ale o to krajšie mestečko severne od Sarandy, ktorého prevažnú časť obyvateľstva tvoria Gréci. Himara je príjemným spojením pekných pláží, dobrých služieb pre turistov a nočného života. Odporúčať ju môžeme aj rodinám s deťmi. Pláže sú opäť typicky kamienkové s čistou vodou.

Pláž v Himare
Potopená loď na pláži v Himare, Albánsko

Približne polhodinovou prechádzkou smerom na sever od Himary sa dostanete na pláž Livadhi, ktorá stojí za pozretie. Prechádzka je ľahkou turistikou a vedie pekným lesom s výhľadmi na priezračné more.

Livadhi pláž Albánsko

Južne od Himary sa kajakom dostanete na pláž Gjiri i Filikurit, ktorá je považovaná za jednu z najkrajších v Albánsku. Autom sa na ňu nedostanete a pešo je najmä v horúcich letných mesiacoch prístup cez skaly náročnejší. Zaujímavosťou je, že pri prechádzke po okolitých skalách často natrafíte na korytnačky. 

Z reštaurácií odporúčame GONIA, alebo Lefteri’s Tavern.

Z Himary sa autom dostanete aj na vyhľadávané pláže Jala (Jalë), Gjippe (Plazhi i Gjipesë; ťažko dostupná kvôli kamenistej ceste) a Dhermi. 

Vlora (Vlorë)

Cestou z Himary späť do Tirany sa zastavte vo Vlore. Prestávka na oddych po náročných serpentínach a stúpaniach cesty z Himary skrz horský národný park Llogara príde určite vhod.

Jedno z najstarších albánskych miest bolo založené v 6. storočí pred Kr. ako grécka kolónia s názvom Aulōn má dnes prilbižne 85 000 obyvateľov. Z pôvodnej architektúry mesta sa bohužiaľ veľa nezachovalo a najkrajšou časťou mesta je moderný prístav. Z prístavu sa do centra mesta dostanete pešo za 30 minút. Centrum pre bežného turistu nie je ničím atraktívne.

Krásne výhľady pri ceste pobrežím Albánska

Čo si ešte určite všimnete?

Betónové bunkre

Pre Albánsko sú typické betónové vojenské bunkre postavené v 60. až 80. rokoch minulého storočia. Je ich tam viac ako 170 000 (takmer 6 bunkrov na každý kilometer štvorcový) a nájdete ich na plážach aj najvyšších vrchoch. Dnes sú väčšinou opustené a zanedbané, niektoré z nich sa premenili napríklad na plážové bary.

Betónový bunker v Albánsku. Zdroj: https://en.wikipedia.org/wiki/Bunkers_in_Albania

Túlavé psy

Nájdete ich na každej pláži. Vôbec nie sú agresívne, takže sa ich nemusíte báť.

Túlavé psy v Albánsku a prázdne júnové pláže

Albánsko je krajina s úžasným turistickým potenciálom, ktorá však ešte potrebuje dospieť.

najlacnejsialetenka.sk