fbpx

Týždeň v južnej Sardínii

Hľadáte alternatívu k letnej dovolenke v Chorvátsku. Južná Sardínia ponúkne piesočnaté pláže, výborné jedlo a osobitú atmosféru.

Let
BudapešťCagliari s RYANAIR

Ubytovanie

 • prvé 2 noci v Cagliari
 • presun na 2 noci v Pula / Nora
 • návrat na 3 noci v Cagliari

Navštívili sme
Cagliari, Pula / Nora, Chia, Oristano

Ideálny termín dovolenky
Pláže na Sardínii sú široké a rozľahlé, takže ani na vrchole dovolenkovej sezóny nebudú plné. Ideálnym termínom na návštevu južnej Sardínie je však prelom mája / júna a záver septembera. Vyhnete sa vysokým teplotám a vychutnáte si autentickejšiu atmosféru.

Let do Cagliari

Letieť môžete obyčajne z Bratislavy, Viedne alebo Budapešti. Let trvá približne menej ako 2 hodiny. Z letiska Cagliari sa do centra dostanete za 5 minút pravidelným vlakovým spojením. Lístok na vlak si kúpite v automate na nástupišti, ktoré je prepojené s letiskovou halou. Vystúpite na konečnej zastávke v centre Cagliari.

Príchod do centra Cagliari

Ubytovanie odporúčame v centre Cagliari, ktoré je od mestskej pláže Spiagga del Poetto vzdialené asi 20 minút jazdy mestským autobusom. Autobusy na pláž premávajú v krátkych intervaloch. Lístok na autobus si zakúpite v každej trafike (miestne Tabacchi; odporúčame zakúpiť aj spiatočný lístok; lístok platí 90 minút).

Praktický tip: Miestni prenajímatelia ale aj menšie hotely často v cene ponúkajú raňajky „Italian breakfast“, čo spravidla znamená kávu a croissant v priľahlej kaviarni. Nečakajte teda švédske stoly alebo kontinentálne raňajky. 

Plameniaky v prírodnej rezervácii Molentargius

Cagliari je jediným mestom na svete, kde plameniaky hniezdia celoročne a patria medzi vyhľadávané atrakcie. Park Molentargius je prístupný  zadarmo. Výlet do parku môžete spojiť s návštevou pláže Poetto alebo Teatro delle Saline. Najviac plameniakov je možné pozorovať v máji a júni.

Spiagga del Poetto

Poetto rozhodne patrí k tým krajším mestským plážam. Je 8km dlhá, piesočnatá, s promenádou pre cyklistov a korčuliarov. Voda je plytká s postupným klesaním a je vhodná aj pre rodiny s deťmi. Nezabudnite však na slnečník, pretože na pláži je veľmi málo tieňa. V horúcom dni sa schladíte jedine pri káve či víne v bare, ktorých je na pláži dostatok. Medzi najkrajšie bary patrí EMERSON beach club.

Čo by ste v Cagliari mali navštíviť?

Cagliari je historické mesto, ktoré nás zaujalo nielen vzácnymi a turistami vyhľadávanými pamiatkami, ale aj obyčanými úzkymi uličkami plnými farebných kvetov, balkónikov, kavarní a miestnych obchodíkov. Pokiaľ si z Cagliari chcete domov vziať nejaký taliansky módny kúsok, tak navštívte obchodné centrum Rinascente. Z reštaurácie na najvyššom poschodí sa vám naskytne krásny výhľad na mestský prístav.

 1. Bastione San Remy + Santa Croce
 2. Torre Elefante + San Pancrazio
 3. Cattedrale di Santa Maria
 4. Quartiere Villanova
 5. Quartiere Marina
 6. Museo archeologico + anfiteatro
 7. Su Siccu + Basilica di Bonaria walk
 8. Stagno di Molentargius
 9. Spiaggia Poetto
 10. Sella del Diavolo

Odporúčané reštaurácie

Južná Sardínia je známa nielen krásnymi plážami ale aj výbornou kuchyňou. V miestnych reštauráciách nájdete výbornú pizzu, cestoviny, ryby aj morské plody. Medzi najvyhľadávanejšie patria:

 1. Napulè – Pizzeria
 2. Caprizza – Pizzeria
 3. Il fornaio della Marina – Aperitif
 4. Sa Domu Sarda – Sardinian food
 5. Stella Marina di Montecristo – Fish
 6. Sabores – Aperitif
 7. Libarium- Bar with a view
 8. Vaniglia e Pistacchio – Ice cream
 9. Saseada – Typical sweet
 10. Pani e Casu – Sardinian food

Praktický tip: nezabudnite, že väčšina reštaurácií je v čase medzi 15:00 – 19:00 zatvorená

Pula / Nora

Pula by podľa nás mala byť povinnou zastávkou každého cestovateľa po južnej Sardínii. Tiché a pokojné mestečko s domáckou atmosférou je ideálne pre páry ale aj rodiny s deťmi.

Z Cagliari sa do Puly dostanete autobusom za približne 1 hodinu. Spiatočný lístok na autobus si zakúpite na autobusovej stanici v Cagliari.

Naše 2 noci sme strávili v rezorte Lantana. Rezort síce nie je najnovší, ale má krásnu udržiavanú záhradu s bazénom a výbornú lokalitu na polceste medzi plážou a centrom. Pláž Spiaggia di Is Figus je vzdialená asi 15 minút chôdze a na večeri v centre ste za rovnaký čas.

Napriek malému centru ponúka Pula pestrý nočný život a dobré reštaurácie. Pláže sú piesočnaté, s priezračnou azúrovou vodou, obklopené krásnou tropickou prírodou.

Chia

Pôvodne sme v Chii plánovali stráviť 2 dni. Vzhľadom na obmedzené možnosti ubytovania a stravovania sme sa však nakoniec rozhodli iba pre 1 dňový výlet. Chia je skutočne malá dedinka, ktorá nemá typické turistické centrum.

Chia je z Puly vzdialená iba 20 minút cesty autobusom a jej návštevu vám odporučí každý domáci Sardínčan. Azúrová voda, biely piesok, kaktusy a vegetácia pripomínajú dovolenku v Karibiku. Podľa nás táto pláž patrí k tým najkrajším v Európe. Počítajte však s tým, že na pláži je minimum barov.

 

Oristano

Návštevu Oristana sme pôvodne neplánovali. Predpoveď hlásila upršaný deň, nechceli sme sedieť na hoteli a boli sme zvedaví ako vyzerá vnútrozemie Sardínie. Oristano je z Cagliari vzdialené niečo vyše hodiny cesty vlakom a nepatrí k vyhľadávaným turistkým mestám. Strávili sme v ňom príjemné popoludnie pri káve, navštívili sme centrum a baziliku.

TIP na záver: ak hľadáte cenovo dostupné ubytovanie pri Cagliari a plánujete sa presúvať autom, tak skúste toto airbnb . Stefano vám dá skvele tipy na výlety a praktické informácie aby ste si juh Sardínie mohli užiť naozaj naplno.