fbpx

Ako prežiť haváriu lietadla

Či už máte strach z lietania z dôvodu vysokej nadmorskej výšky,  havárie lietadla alebo iných faktorov, s  našimi radami sa už pri lete báť nemusíte.

Tu je 10 pokynov na úspešné prežitie havárie lietadla:

  1. Obliecť si do lietadla dlhé rukávy, dlhé nohavice a pohodlné topánky. Vysoké podpätky a sandále na evakuáciu nie sú vhodné.
  2. Rezervujte si správne miesta. Najlepšie miesta na sedenie sú v blízkosti únikových východov a v zadnej časti lietadla. Podľa štatistík sú majú cestujúci v zadných priestoroch o 40% vyššiu šancu prežiť ako tí v prvých radoch.
  3. Prečítajte si pred letom informácie o bezpečnosti a počúvajte pokyny letušiek. Každý typ lietadla má iné bezpečnostné pokyny.
  4. Urobte si plán. Ak sa lietadlo blíži k havárii, máte ešte niekoľko minút na prípravu plánu – preskúmajte všetky maličkosti, kde sú východy, kde lietadlo spadne.. Ak pristanete na vode, nafúknite si záchrannú vestu (až po výskoku z lietadla) a ak pristanete v chladnom prostredí, nezabudnite s aporiadne obliecť.
  5. Udržujte svoj bezprečnostný pás pevne pripevnený po celú dobu ( pre prípad že zaspíte ).
  6. Ostaňte pokojný, všetko bude dobré J
  7. Nasaďte si kyslíkovú masku skôr, aby ste mohli pomôcť aj ostatným (aj keď sú v bezvedomí).
  8. Nefajčite.
  9. Dostaňte sa z lietadla čo najrýchlejšie. Nesnažte sa zachrániť veci, počúvajte pokyny letušiek a uistite sa že st zvolili bezpečný východ.
  10. Vzdiaľte sa čo najďalej od lietadla, môže dôjsť k výbuchu.

 

Upozornenie: U nás predávané letenky sú bez rizika havárie 🙂