fbpx

Strach z lietania sa dá ľahko prekonať

Lietania sa bojí každý piaty človek. Dobrou správou je, že strach z lietania (aviofóbia) samozrejme nie je vrodený, ale prichádza v priebehu života. Môže za to najmä nafúknutá publicita leteckých neštastí a vlastné negatívne skúsenosti z minulosti. Ale tak ako sa dá strachu z lietania naučiť, dá sa aj odučiť. A v mnohých prípadoch je to jednoduchšie než by ste čakali.

Pomôže týchto 6 jednoduchých tipov!

1. Sústreďte sa na štatistiku

Štatistiky ukazujú, že ak by ste lietadli každý deň svojho života, tak by trvalo 19 000 rokov kým by ste utrpeli smrteľnú leteckú nehodu. 19 000 rokov! Lietanie je niekoľkotisícnásobne bezpečnejšie ako cestovanie autom. Všetky dôležité systémy v lietadlách sú niekoľkokrát zálohované a moderné lietadlá dokážu plachtiť  aj bez motorov. Blesky taktiež nepredstavujú žiadne nebezpečnestvo. Pripomeňte si na to pred nástupom do lietadla, alebo keď vás začnú znepokojovať turbulencie.

2. Vyberte si bezpečné miesto

Vyberte si radšej miesto v uličke, aby vás neznepokojoval pohľad z okienka. Predná časť lietadla je obyčajne tichšia a počas letu budete pokojnejší. Turbulencie taktiež najmenej pocítite v prednej časti lietadla.

TIP: ak cestujete autom, autobusom, alebo aj vlakom (najmä na Slovensku), zatvorte na chvíľu oči a predstavujte si, že ste v lietadle. Kým cestu po našich rozbitých cestách zvládame bez strachu, v lietadle by väčšina cestujúcich pri podobných otrasoch začala strácať farbu. Turbulencie nie sú nebezpečné. Keď ste v lietadle a začnú turbulencie, spomeňte si, že je to rovnaké ako cesta autom po nekvalitnej ceste. Trochu nepríjemné, ale úplne bezpečné.

3. Odpútajte svoju pozornosť

Vezmite si mobil, alebo notebook a počas letu sa zabavte filmami, audiknihami, alebo pútavou knihou. Strach z lietania je iracionálny, ľahko na neho zabudnete, ak upriamite svoju pozornosť iným smerom.

4. Zhlboka dýchajte

Hlboké dýchanie, najmä do brucha, je vo všeobecnosti  jednou z najúčinnejších techník na prekonanie úzkosti. Počas dýchania si pripomeňte štatistiku a potom sa pokúste odpútať svoju pozornosť od negatívnych myšlienok.

5. Doplnky na potlačenie úzkosti

Ak vám proti úzkosti pomáhajú napríklad valeriánové kvapky alebo iné bylinné doplnky, užite ich pred nástupom do lietadla. Budete uvoľnenejší a pomôžu vám zaspať.  Pred a počas letu užívajte iba overené prípravky, aby vás ich účinok neprekvapil.

6. Vyhľadajte odbornú pomoc

Ak máte pocit, že svoj strach z lietania nedokážete prekonať sami, tak určite vyhľadajte pomoc psychológa. Po správnom usmernení už bez starostí zvládnete akýkoľvek let.

NajlacnejšiaLetenka.sk vám prajem šťastný a príjemný let.